25. Festiwal Ogrody Muzyczne im. Ryszarda Kubiaka

25. Festiwal Ogrody Muzyczne im. Ryszarda Kubiaka

25. Festiwal Ogrody Muzyczne im. Ryszarda Kubiaka, Dziedziniec Zamku Królewskiego w Warszawie
29 czerwca – 31 lipca 202
5

Tegoroczne motto „Fajerwerki i Fanfary” nawiązuje do specjalnego programu, celebrującego jubileusz 25-lecia Festiwalu Ogrody Muzyczne. Obejmuje on 14 koncertów live i 18 projekcji filmowych.

25. festiwal Ogrody Muzyczne 2025. Plakat.

Po raz pierwszy w historii Ogrodów będzie tak wiele koncertów. A do tego – o różnorodnym charakterze!

Festiwal zainauguruje koncert Królewskie fanfary i subtelności natury współorganizowany z orkiestrą Sinfonia Varsovia, którą zadyryguje Michał Klauza. Solistką będzie kazachska skrzypaczka, laureatka konkursu im. H. Wieniawskiego – Meruert Karmenova.
W programie m.in. Muzyka Ogni Sztucznych Georga Friedricha Händla w połączeniu – UWAGA! – z odgłosami natury Czterech Pór Roku Vivaldiego.
Uzupełnieniem całości będą wyjątkowe, zbierane przez lata odgłosy natury z kolekcji Marcina Dymitera – artysty dźwiękowego i badacza audiosfery.

Fajerwerkiem operowym będzie wspólny występ Artura RucińskiegoGabrieli Legun z towarzyszeniem pianisty Marka Ruszczyńskiego. Trzonem programu ich koncertu będą arie i duety z oper Verdiego.

Niekonwencjonalny recital fortepianowy da Hayato Sumino znany w Polsce z ostatniego Konkursu Chopinowskiego. Ten bardzo dobry, japoński pianista zyskał również popularność w mediach społecznościowych, gdzie pod pseudonimem Cateen łączy klasyczny repertuar z improwizacją.

W kolejnych koncertach wystąpią: Vołosi, nazywani wirtuozami Karpat; Aga Zaryan z Big Bandem Śląskim wykonają największe polskie przeboje jazzowe; Danuta BłażejczykAndrzej Dąbrowski z towarzyszeniem Chopin University Big Bandu zaprezentują również jazzowy program, zatytułowany Taki cud i miód; Aktor teatralny i musicalowy, solista Teatru Muzycznego w Gdyni – Mateusz Deskiewicz zaśpiewa zawsze chętnie słuchane piosenki francuskie.

Ponownie zagra Heroes Orchestra, której ubiegłoroczny koncert w Ogrodach, łączący świat muzyki klasycznej ze światem gier komputerowych, zrobił furorę.

Interesująco zapowiada się koncert pod kierownictwem artystycznym Sebastiana Wypycha Nowe Cztery Pory Roku na 300 lat arcydzieła z udziałem Daniela Olbrychskiego. Na ten słowno-muzyczny wieczór złożą się utwory inspirowane twórczością Wojciecha Kilara, cytaty muzyczne z Johanna Pachelbela oraz poezja Agnieszki Osieckiej.

Miejscem festiwalowych prezentacji jest letni pawilon muzyczny, ustawiony na czas festiwalu na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie.
Fot. materiał prasowy Festiwalu Ogrody Muzyczne

 

Dzięki współpracy Ogrodów Muzycznych z Koreańskim Centrum Kultury nawiązanej trzy lata temu przy okazji prezentacji koreańskiego musicalu o Marii Skłodowskiej-Curie, teraz podczas koncertu zespołu NaMu będzie można usłyszeć tradycyjne, koreańskie instrumenty oraz obejrzeć muzyczno-taneczne widowisko Otello i Jago, które przenosi Szekspirowską tragedię w świat koreańskiego teatru masek. Grupie The Greatest Mask udało się połączyć Szekspira z tradycyjną, koreańską ekspresją artystyczną, w spektakl o ogromnej sile oddziaływania i niezwykłym uroku wizualnym. Na ubiegłorocznym 11. Edaily Culture Awards 2024 zdobył on nagrodę dla Najlepszego Spektaklu.

Na zakończenie Ogrodów Muzycznych wystąpi L’Arpeggiata pod kierunkiem swojej założycielki – austriackiej multiinstrumentalistki i dyrygentki Christiny Pluhar z programem Wonder Women – muzycznym hołdem kobietom, które przez wieki musiały walczyć o prawo do twórczej ekspresji. Będzie to okazja do podwójnego świętowania, ponieważ L’Arpeggiata, tak samo jak Festiwal Ogrody Muzyczne, obchodzi w tym roku ćwierćwiecze swojego istnienia.

Część filmową wypełnią nagrania najlepszych wydarzeń muzycznych z całego świata. Wśród nich, z racji ćwierćwiecza Ogrodów, będą dwie wspaniałe pozycje z niedawnej przeszłości: Carmen zrealizowana na Jeziorze Bodeńskim w Bregencji (2017/2018) i David Garrett Iconic – koncert ulubieńca ogrodowej publiczności zarejestrowany w antycznym teatrze w Taorminie w 2023 roku. Obie zostały nagrodzone Złotą Konewką (Nagrodą Publiczności Festiwalu Ogrody Muzyczne).
Perełką wśród nowości filmowych będzie oratorium Eden in Olympia z udziałem Joyce DiDonato.
Tradycyjnie, zostanie zaprezentowana rejestracja najnowszego przedstawienia ze sceny na Jeziorze Bodeńskim. Jest nim Wolny Strzelec C.M. von Webera, którego premiera odbyła się w 2024 roku.

Głównym organizatorem Festiwalu jest Fundacja Ogrody Muzyczne, a współorganizatorami Fundacja ORFEO im. Bogusława Kaczyńskiego oraz Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum. Rezydencja Królów i Rzeczypospolitej.
Głównym partnerem jest Fundacja im. Zygmunta Zaleskiego – Zaleski Stichting.
Projekt współfinansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz m.st. Warszawy.

Segregator Aliny Ert-Eberdt

realizacja: estinet.pl