Maria Magdalena. Wykład o grzechu w reżyserii Katarzyny Minkowskiej jest pokłosiem warsztatów teatralnych w ramach Nowych Epifanii – interdyscyplinarnego festiwalu wielkopostnego, odbywającego się od jedenastu lat w Warszawie. Latem ubiegłego roku na Mazurach dziesięć pięcioosobowych zespołów, składających się z młodych reżyserów i aktorów oraz ekspertów od zagadnień biblijnych wzięło udział w Laboratorium Kto jest bez winy?, koncentrującym się na słowach, wypowiedzianych przez Chrystusa do tłumu, który przyprowadził do niego kobietę przyłapaną na cudzołóstwie: „Kto z was jest bez grzechu, niech pierwszy rzuci w nią kamieniem”.
Tego wykładu słucha się z rosnącym zaciekawieniem. Jest w nim wiele pytań. Wyraźnie czuje się, że są to pytania, które stawiali sobie uczestnicy mazurskich warsztatów – dzisiejsi dwudziestoparolatkowie. „Ulepienie” z ich wątpliwości, domniemywań i przemyśleń zwartego wykładu – udało się. W stworzeniu dramaturgii wspomogła reżyserkę Joanna Połeć. Ruch sceniczny wymyśliły Aneta Jankowska i Krystyna Lama Szydłowska. Wszystkie trzy biorą udział w spektaklu. Na wiele postawionych w przedstawieniu pytań widz sam musi sobie odpowiedzieć.
W finale jest piękna scena z pogranicza aktorstwa dramatycznego i tańca współczesnego (muzykę skomponował Wojciech Frycz). Jej bohaterami są Anonimowa Kobieta z Anonimowym Mężczyzną. Dla mnie było to ukojenie po usłyszeniu wstrząsających, opisanych w Biblii historii, których w większości nie znałam.
Jest się nad czym zadumać.
Maria Magdalena.Wykład o grzechu – spektakl warszawskiej Akademii Teatralnej. Reżyseria Katarzyna Minkowska. Premiera 4 marca 2020 podczas festiwalu Nowe Epifanie na małej scenie Teatru Powszechnego w Warszawie.
Fot. Marta Ankiersztejn dla Centrum Myśli Jana Pawła II, organizatora Festiwalu